U okviru drugog vikenda ulične umetnosti na Vračaru od 2. do 4. oktobra, održaće se različite aktivnosti vezane za "street art" - od radionica za seniore do predavanja na otvorenom.
Tel Aviv, 29.10.2019.
U delu Tel Aviva – Jaffa, poznatom po urbanoj i uličnoj umetnosti, 29. oktobra otvorena je izložba posvećena uličnoj umetnosti Beograda pod nazivom “Beli gradovi” i predstavljena knjiga “Street Art Belgrade” autora Aleksandra Đorđevića.
Izložba “Beli gradovi” i knjiga “Street Art Belgrade” se bave uličnom umetnošću Beograda. Ova umetnost je izložena pogledima, vremenu i emocijama. Želja autora Aleksandra je da se ulična umetnost sačuva, dokumentuje i popularizuje jer predstavlja nezaobilazni deo urbanog okruženja.
Kao jedna od spona između Tel Aviva i Beograda je naziv koji dele oba grada “Beli grad”, beli gradovi na čijim su “belim stranicama” ostavljene poruke i umetnost. Tel Aviv ima nadimak “Beli grad” zbog velikog broja belih zgrada u stilu Bauhaus. Oba grada imaju razvijenu uličnu umetnost koja sve više privlači pažnju posetioca i turista, a umetnici iz celog sveta pronalaze inspiraciju i u Beogradu i u Tel Avivu.
Izložba “Beli gradovi” će trajati do 5. novembra u Overstay Jaffa hostelu.
Izložba se realizuje u okviru konkursa Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku i saradnju sa Ambasadom Srbije u Izraelu i Ambasadom Izraela u Srbiji.
U okviru drugog vikenda ulične umetnosti na Vračaru od 2. do 4. oktobra, održaće se različite aktivnosti vezane za "street art" - od radionica za seniore do predavanja na otvorenom.
U organizaciji ambasade Izraela u Srbiji, u Kulturnom centru Grad je krajem septembra organizovana izložba fotografija ulične umetnosti Tel Aviva, autora Aleksandra Đorđevića. Fotografije su nastale tokom posete udruženja"Kruna" Izraelu 2019. godine, kada je u Tel Avivu predstavljena knjiga Street Art Belgrade i fotografije ulične umetnosti Beograda.
Iako je ulična umetnost prisutna više od 50 godina i neizostavan deo urbanog okruženja, šira zajednica najčešće nije upoznata sa razvojem i vrednošću ovog vizuelnog izraza. Cilj “Street art radionica za seniore” je bila da inspiriše i pruži praktično znanje učesnicima starosti preko 60 godina, kao podršku za razumevanja ulične umetnosti i dalje kreativno izražavanje.
Platforma "Muzej ulične umetnosti" - Street art museum je dugoročni projekat promocije digitalizacije i očuvanja ulične umetnosti Beograda i Srbije. Kroz ovaj projekat se podiže svest o čuvanju i obradi materijala koji postoji o uličnoj umetnosti i grafitima.