Prva izložba ulične umetnosti i grafita Beograda u virtuelnom prostoru je dostupna publici iz celog sveta na platformi VR-All-Art. Predstavljeno je preko 40 radova koje su domaći i strani autori stvarali na ulicama Beograda.
Beograd, 12.1.2019.
Hiljade nas svakodnevno na društvenim mrežama reaguje na fotografije murala, grafita i street art intervencija. Ko su ljudi koji stoje iza profila koji objavljuju fotografije i pasionirano prate i beleže svaku novinu na fasadama grada? Da li su baš oni odgovorni za sve veće interesovanje za umetnost na ulici?
Ulična umetnost i grafiti postali su toliko uobičajena pojava da je danas teško zamisliti urbani prostor bez njih. Ograničena trajnost radova pretvara gradske fasade u dinamičnu pozornicu za različite umetničke izraze, stilove i rukopise. U neprekidnom procesu transformacije, radovi nestaju i nastaju, čineći svaki trenutak posmatranja jedinstvenim.
Na sličan način na koji to u slučaju tradicionalne umetnosti čine muzeji, ulogu čuvanja, odnosno, beleženja, arhiviranja i predstavljanja ovih radova ograničene trajnosti, preuzeli su samoinicijativno fotografi. Delujući van okvira i bez striktnih parametara na koje se oslanjaju institucije, street art fotografi na sasvim različite načine pristupaju dokumentovanju radova na ulici, gradeći dragocene zbirke i arhive, često dostupne javnosti.
Kako svoju ulogu vide fotografi, a kako njihova uloga izgleda iz pozicije umetnika? Da li je njihovo delovanje partnersko, međusobno uslovljeno ili svedočimo nastanku svojevrsnih neformalnih institucija koje preuzimaju ulogu vrednovanja i postavljanja standarda? Da li su ovi hroničari street art i grafiti scene distancirani posmatrači ili njen integralni deo?
Učesnici tribine:
Organizatori: „Beogradski grafiti“, Festival umetnosti na ulici „Rekonstrukcija“, umetnički kolektiv „Street Smart“, Centar za edukaciju i kulturu „Božidarac“.
Prva izložba ulične umetnosti i grafita Beograda u virtuelnom prostoru je dostupna publici iz celog sveta na platformi VR-All-Art. Predstavljeno je preko 40 radova koje su domaći i strani autori stvarali na ulicama Beograda.
U okviru drugog vikenda ulične umetnosti na Vračaru od 2. do 4. oktobra, održaće se različite aktivnosti vezane za "street art" - od radionica za seniore do predavanja na otvorenom.
U organizaciji ambasade Izraela u Srbiji, u Kulturnom centru Grad je krajem septembra organizovana izložba fotografija ulične umetnosti Tel Aviva, autora Aleksandra Đorđevića. Fotografije su nastale tokom posete udruženja"Kruna" Izraelu 2019. godine, kada je u Tel Avivu predstavljena knjiga Street Art Belgrade i fotografije ulične umetnosti Beograda.
Iako je ulična umetnost prisutna više od 50 godina i neizostavan deo urbanog okruženja, šira zajednica najčešće nije upoznata sa razvojem i vrednošću ovog vizuelnog izraza. Cilj “Street art radionica za seniore” je bila da inspiriše i pruži praktično znanje učesnicima starosti preko 60 godina, kao podršku za razumevanja ulične umetnosti i dalje kreativno izražavanje.